Мамографія – це рентгенологічний (променевий) метод візуалізації стану молочних залоз.
За даними ВООЗ мамографія є “золотим стандартом” променевої діагностики захворювань молочних залоз у всьому світі, адже «бачить» найменші зміни. Цей метод дає можливість діагностувати зміни тканин молочних залоз за декілька років до того, як вони проявляться клінічно та почнуть турбувати жінку.
Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок у всьому світі. Крім того, все більше розповсюджується в країнах, що розвиваються, де більшість випадків діагностується на пізніх стадіях через брак культури профілактичної діагностики.
Мамографія ділиться на скринінгову (від англ. screening-відбір), яку проводять ВСІМ жінкам, без наявності скарг, після 40 років 1 раз на 2 роки, а після 50 років 1 раз на рік. За останні 50 років у країнах, де програма мамографічного скринінгу охоплює більше 70% населення, смертність від раку молочної залози знизилась на 20-30% (за даними ВООЗ, IARC, 2008).
Та діагностичну мамографію, при наявності таких скарг, як болі в грудях, набряклість, виділення з сосків, наявність ущільнень, зміни кольору та структури шкіри грудей і т.д. Також до цього виду мамографії вдяються для діагностики раніше виявленої патології молочних залоз. Крім того, дослідження може бути рекомендоване жінкам з хронічним гінекологічними захворюваннями, адже вони знаходяться в групі ризику по захворюванням молочних залоз.