Правильний діагноз — перший і дуже важливий крок до лікування. У багатьох випадках встановлення діагнозу потребує проведення специфічних обстежень, які дають можливість «побачити» проблему у прямому значенні цього слова. Йдеться про комп’ютерну томографію (КТ) із застосуванням контрастних речовин.
Що таке комп’ютерна томографія?
Метод КТ ґрунтується на пошаровому (зріз за зрізом) обстеженні людського організму за допомогою рентгенівського проміння. Це основний сучасний надійний і безпечний томографічний метод для діагностики захворювань внутрішніх органів людини.
Комп’ютерний томограф першого покоління з’явився в 1973 р. Цей апарат сканував один зріз близько 4 хв, а обробляв дані майже 2,5 год. Для порівняння — сучасний комп’ютерний томограф зменшив час сканування одного шару до 0,7 сек.
Фахівці діагностичного центру «Агентство медичних технологій» здійснюють обстеження та діагностику захворювань за допомогою інноваційного комп’ютерного томографа Canon Aquilion ONE. Серед аналогів він вирізняється найвищою роздільною здатністю та мінімальним променевим впливом на пацієнта. Завдяки 640-зрізовій системі томограф дає можливість сканувати органи в повному об’ємі і виявляти найменші зміни у них. Окрім того, через високу швидкість обстеження рух внутрішніх органів та пульсація судин не позначаються на якості зображення.
Для чого потрібні контрастні речовини?
Під час проведення КТ пацієнтові вводять контрастну речовину у порожнистий орган, порожнину або кровотік. Основне завдання таких речовин — покращити візуалізацію м’яких тканин, артерій і вен. Кажучи простіше, контрастна речовина у відповідь на дію рентгенівського проміння більш чітко виділяє («замальовує») патологічні ділянки на фоні здорових тканин.
Лише за допомогою контрастних речовин на КТ можна обстежити судини (артерії і вени), більш того, цей метод вважається неінвазивним «золотим стандартом» у разі таких патологічних змін: стеноз, атеросклеротичні бляшки, мальформація.
На сканах КТ завдяки контрасту спеціалісти виразно бачать межі тканин різної морфології та навіть найменші структурні відхилення від норми. Тому зображення виходить дуже деталізованим, внаслідок чого підвищується інформативність обстеження. Отже лікар може безпомилково поставити точний діагноз та вчасно призначити адекватне лікування.
Рентгеноконтрастні препарати
Вони поділяються на рентгеннегативні і рентгенпозитивні засоби. Перші пропускають рентгенівські промені і забезпечують прозорість фону, що дає можливість виявляти новоутворення і патології судин. До таких речовин належать гази (кисень, азот, діоксид вуглецю). Другі навпаки — поглинають випромінювання більше, ніж тканини внутрішніх органів. Це тверді і рідкі засоби, які містять барій або йод.
Препарати з вмістом йоду використовуються частіше. Своєю чергою вони поділяються на іонні і неіонні. Останні вважаються цілком нетоксичними і вкрай рідко провокують алергічні реакції.
Препарати йоду під час проведення КТ вводять двома шляхами: перорально, коли пацієнт випиває розчин препарату, або внутрішньовенно. Доза розраховується індивідуально з огляду на вагу кожного конкретного пацієнта.
Контраст не накопичується в тканинах і впродовж 1-2 діб виводиться з організму пацієнта.
Чи вважаються контрастні засоби безпечними для всіх пацієнтів?
Як і будь-які інші методи діагностики, КТ з контрастом має деякі протипоказання. Абсолютними вважаються індивідуальна чутливість до препаратів йоду, а також ниркова недостатність. Відносними — декомпенсований цукровий діабет і тиреотоксикоз. Без крайньої необхідності КТ з контрастом не проводять дітям і вагітним, особливо у перший триместр вагітності.
Чи можуть контрастні засоби зумовлювати алергію та побічні реакції?
Як правило, пацієнти добре переносять контрастну речовину. Важкі алергічні реакції, здатні призвести до летальних наслідків, надзвичайно рідкісні: зустрічаються в 1 зі 100 тисяч пацієнтів. На жаль, передбачити їх неможливо.
Проте у разі наявності алергії на контрастну речовину або ж схильності до неї лікар може призначити так званий препарат-запобіжник: Преднізолон 50 мг по одній таблетці за 13, 7 і 1 годину до процедури. Додатково — 50 мг бенадрилу за 1 годину до початку процедури, а Медрол 32 мг — по одній таблетці за 12 годин і 1 годину до проведення КТ. Певна річ, ці лікарські засоби можна застосовувати лише за призначенням та під контролем лікаря.
Більш вірогідними є побічні реакції легкого ступеня. Зокрема відчуття розлитого тепла по тілу, металічний присмак в роті, кропив’янка, яка минає сама собою. У разі, якщо контрастна речовина витекла за межі вени, побічні реакції проявляються з боку шкіри — легка припухлість або поява рожевих, злегка піднятих плям. Вони також минають самі собою. Якщо відчувається печіння шкіри, на уражене місце можна прикласти холодний компрес.
Помірними побічними реакціями на контрастну речовину прийнято вважати утруднене дихання (виникає в 1 з 5 тис. пацієнтів). Може розвинутися задуха і набряк обличчя. Ці побічні прояви необхідно усунути невідкладно. Порушення функції нирок також належить до проявів помірних побічних реакцій, тому про захворювання нирок потрібно повідомляти лікаря заздалегідь.
Як підготуватися до КТ з контрастом?
1. Впевнитися у тому, що не маєте алергії на йод.
2. Не вживати їжі щонайменше 3 години перед обстеженням.
3. За кілька днів до проведення КТ перевірити функціональний стан нирок, оскільки саме вони відповідають за виведення йоду з організму. Щоб оцінити видільну функцію нирок, потрібно здати аналіз крові на креатинін.
Дізнатись вартість обстеження КТ в діагностичному центрі АМТ можна за посиланням https://amt-dc.com.ua/vartist/